تفاوت های تبلیغات اینترنتی و سنتی

در اینجا قصد داریم دو نوع تبلیغات سنتی و اینترنتی را در دیدگاه ها و موارد موثر مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

تبلیغات اینترنتی

همان طور که در قسمت اول آموزش اشاره شد تبلیغات اینترنتی برای اولین بار به صورت بنر در ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۴ و در سایت هات‌وایر نمایش داده شد. زمانی که هات‌‌وایر متوجه شد که برای تبلیغات می‌بایست فضای محدودی را در نظر گرفت، بنرها به وجود آمدند. و اینگونه بود که جهان وارد نوع مدرن شد که جای فعالیت برای عموم بنگاه های اقتصادی داشت و نواقص تبلیغات و بازاریابی سنتی را تا حد چشم گیری رفع می کرد.

به طور کلی تمامی کسب و کارها برای ماندگاری در بازار رقابت باید از روش های سنتی از قبیل چاپ، بیلبورد و رسانه‌های نمایشی و همچنین روش های مدرن و اینترنتی از قبیل گزینه‌های وب محور، اینتراکتیو و استراتژی‌های بازاریابی با ایمیل و بنرهای تبلیغاتی بهره برده و تصویری از برند خود ایجاد کرده و به مخاطبین معرفی کنند و در بازار هدف از یک مزیت رقابتی نسبت به بقیه برخوردار باشند، اما رویکردی که بهترین نتیجه را می تواند داشته باشد بستگی به زمان، هزینه و دسترسی مخاطبان دارد.

رقابت زمانی معنا پیدا می کند که بنگاه ها احساس فشار می کنند و یا به دنبال فرصتی برای بهبود وضع کنونی خویش در بازار می باشند و عواملی از قبیل: تعداد زیاد رقبا، هزینه های ثابت بالا، ارتباط استراژیکی، اختلاف کم تنوع و کیفیت محصولات باعث می شود تا فضای تبلیغات اهمیت فراوانی پیدا کند، حال به بررسی تفاوت های بنیادی تبلیغات سنتی و اینترنتی می پردازیم.

تبلیغات اینترنتی سه اصل زمان، هزینه و دسترسی را تحت تاثیر قرار می دهد.

در جوامع امروزی سه اصل زمان، هزینه و دسترسی به معیارهای اصلی زندگی روزمره تبدیل شده است ، در نتیجه تبلیغات ارزان تر و بهتر و با بازدهی سریع تر مورد توجه قرار گرفته است از همین رو یکی از مهمترین تفاوت های بین بازاریابی سنتی و اینترنتی بحث قیمت گذاری آن است. برای مثال تبلیغات چاپی که برای بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از قبیل انواع بروشور، اعلان‌ها، تراکت‌های فروش و کارت‌های ویزیت، هر یک دارای قیمتی هستند که این قیمت تابع کیفیت کاغذ، طراحی و چاپ آن است و هزینه های بسیار بالایی دارند.

در عین حال نوع اینترنتی به مراتب دارای تنوع بیشتر با هزینه های بسیار پایین تر رائه می شوند که بازده و کارایی بیشتری نسبت به موارد سنتی دارند و در کوتاه مدت تاثیرات آن بسیار چشم گیر تر نمایان می شود. برای مثال کمپین‌های بازاریابی اینترنتی و همچنین ارسال خبرنامه، وبلاگ‌های تجاری، صفحات فیسبوک و اینستاگرام و حتی  وب سایت‌ها در ابتدا با هزینه اندک یا در برخی موارد رایگان شروع می‌شوند که باعث می‌شود به‌ عنوان جایگزینی ماندگار برای بازاریابی سنتی در نظر گرفته شوند، خصوصاً برای کسب‌ و کارهای کوچکی که از بودجه‌های بازاریابی اندکی برخوردار هستند.

مبحث دیگری که در بازاریابی سنتی و اینترنتی مطرح می شود بحث زمان و فوریت دستیابی به تبلیغات است. در بازاریابی سنتی برای تبدیل ‌شدن از ایده به محصول نهایی و عرضه آن به مخاطب نیاز به زمان قابل توجهی است. پیش‌نویسی از آنها باید مورد تائید قرار بگیرد، نسخه آزمایشی از آنها مورد بازبینی قرارگرفته و تغییرات لازم اجرا شود و سپس زمان مورد نیاز برای نمایش آنها تعیین ‌شده و نهایی شوند. حتی زمانی که پیام مورد نظر آماده و نهایی شد، تمامی محتوا و پیام در یک بازه زمانی به دست تمامی مخاطبین هدف نمی‌رسد و نتیجه ی قابل قبول حاصل نمی شود اما از طرف دیگر در تبلیغات اینترنتی موارد ذکر شده در حداقل زمان و به سرعت انجام می پذیرد و نتیجه ای به مراتب مطلوبتر را در بر خواهد داشت و با تولید محتوای مناسب و برون سپاری به شرکت های مطرح در این زمینه از ثمره ی آن اطمینان حاصل خواهید کرد و این را نیز در نظر بگیرید در حالیکه شما همچنان نیاز به زمان و تفکر برای طراحی و تولید محتوای مصرفی در این نوع از بازاریابی دارید، تبلیغات تنها با یک کلیک موس کامپیوتر قابل آغاز شدن می‌باشند.

پیگیری آسان و سریع و گرفتن گزارش از بازخورد تبلیغات از دیگر مزایای کاربردی نوع اینترنتی نسبت به تبلیغات سنتی است برای مثال نرم‌افزارهای بازاریابی ایمیلی می‌توانند تعداد نفراتی که یک پیام را مشاهده می‌کنند مورد شمارش قرار دهند و در رابطه با فروش‌های آنلاین تعداد تبلیغات نمایش داده ‌شده که منجر به خرید شده‌اند را ارائه درهد. اما در حالت سنتی دنبال کردن و پیگیری چنین اطلاعاتی به‌مراتب سخت‌تر است.

دسترسی مخاطبان به تبلیغات و اطلاعات در عرصه ی اینترنت و شبکه های اجتماعی در حال افزایش است و با توجه به رشد ابزارهای هوشمند ارتباطی و دسترسی آسان به اینترنت و همگانی شدن این تکنولوژی این نوید را به ما می دهد که انقلابی بزرگ در عرصه ی تجارت در حال رخ دادن است.

به این بحث بپیوندید / 15 نظر

 • mahmod می‌گه:

  سلام
  ممنونم ازتون
  در حال حاضر بهترین نوع تبلیغات اینترنتی چیه؟یعنی بازده موثر تری میتونه داشته باشه تو کوتاه مدت

 • admin می‌گه:

  با درود و احترام
  سئو بهترین و پاکترین نوع تبلیغات اینترنتیه به نظر شخصی بنده
  ولی تبلیغات در سایتای پر بازدید هم خیلی موثره

 • دانشجوی اقتصاد می‌گه:

  سلام و درود
  یه سوالی تو این بحث ذهن منو درگیر کرده و اونم زمان نتیجه گیری از تبلیغات اینترنتی و بازده ی کاریه،
  میخواستم بدونم واقعا در عمل، تبلیغات اینترنتی یا حتی سئوی سایت چه مقدار میتونه یه بنگاه اقتصادی رو تحت تاثیر قرار بده،
  و واقعا با روی اوردن به این سیستم نوین بازاریابی میشه نتیجه ی ایده آلی داشت، البته با توجه به اینکه هم بنگاه مناسبی باشه و هم بقیه ی مسائل حل شده باشه،
  و چطور میشه تو این عرصه از دیگران پیشی گرفت و تبلیغات اینترنتی موثرتری داشت

 • admin می‌گه:

  با سلام
  این مسئله کاملا به شغل شما بستگی دارد. امروزه عموم مشاغل بالقوه مخاطبان بسیاری از اینترنتی دارند. درصد تاثیر سئو در افزایش مشتری به نوع کسب و کار وابسته است. عموما مشاغلی که با قشر جوان و میانسال سرو کار دارند پس از سئو شدن سایت تاثیر شگرفی مشاهده میکنند. چرا که در این حالت مشتری به دنبال شما میگردد. در مورد زمان هم میتوان گفت که تبلیغات هم تاثیر کوتاه مدت و هم تاثیر بلند مدت دارد

 • مصطفی می‌گه:

  سلام چرا نظرهای منو نمیذازید تو سایتتون نمیشه از سایتتون ایراد گرفت!

 • اکبر می‌گه:

  آیا تبلیغات اینترنتی واقعا در کشور ما بیشتر از سنتی جواب می دهد یا کسب و کار شما باعث شده واقع بینانه تحلیل نکنید مثلا یک مغازه در جای خوب داشتن کمتر از یک سایت شکیل تاثیر می گذارد

 • کلوپ دوستان می‌گه:

  سلام میخاستم بپرسم تو وضعیت اقتصادی امروز ایا روش های تبلیغات به روش سنتی یا مدرن کدوم جواب میده؟

 • admin می‌گه:

  سلام
  تبلیغات اینترنتی روز به روز کارامد تر می شوند. چرا که استفاده از اینترنت رو به رشد است. و عموم کسب و کارها با تبلیغات اینترنتی و سئو رشد فزاینده ای در درآمد تجربه می نمایند.

 • مهندس شایان می‌گه:

  سلام
  خسته نباشید
  اموزش تبلیات اینترنتی را چرا متوقف کردید ؟

 • علی مردانی می‌گه:

  در شهر های کوچیک تبلیغات سنتی بیشتر از تبلیغات اینترنتی جواب نمیده ??

 • خاطره می‌گه:

  سلام خسته نباشید. میشه در مورد کارهای سنتی تبلیغات مدرن انجام داد

 • admin می‌گه:

  سلام
  تمامی مشاغل خواه ناخواه به سمت بازاریابی و تبلیغات اینترنتی پیش خواهند رفت و بهتر است هرچه سریع تر در این مورد ایده پردازی و فعالیت نمایید.

 • فرشید می‌گه:

  سلام خسته نباشید لطفا کمی با اصطلاحات عامیانه ای برای تبلیغات توضیح دهید که افرادی که به ایتی وارد نیستن بتوانند خوب متوجه شن .

 • نادیا می‌گه:

  سلام لطفا در مورد تبلیغات مدرن مطالب بیشتری بزارید.

 • مژده می‌گه:

  سلاااااااااام
  با تشکر از سایت خوبتون
  خیییلیییی عالی میشه اگه فیلم های آموزشی هم بذارید

نظر خود را بیان کنید